APITOXINOTERAPIA cu VENEX – 20 o metoda eficienta de tratament in Gonartroza Decompensata Algofunctional

Gonartrozele degenerative constituie o afectiune invalidanta, datorata frecventelor decompensarii algofunctionale, ce determina o perturbare a  activitatii socio-profesionale a pacientilor.

Fizioterapia si tratamentele antiinflamatorii duc la o ameliorare de multe ori nesemnificativa sau de scurta durata.

Gonartrozele beneficiaza intr-un ultim stadiu de tratament chirurgical prin protezarea genunchiului.

Tratamentul cu venin de albine injectat in punctele de acupunctura  constituie o alternativa in terapia artrozei de genunchi.

Alegerea acestei terapii alternative a fost determinata de proprietatile terapeutice exceptionale ale veninului de albine.

Pentru a intelege mai bine importanta veninului de albine in terapeutica medicala, trebuie subliniate cateva date despre substantele active din compozitia veninului de albine.

Veninul de albine cuprinde cel putin 18 substante active cu efecte terapeutice remarcabile.

Cele mai importante substante sunt :

MELITINA : o polipeptida care se gaseste in proportie de 40-50% in veninul pur ; este substanta cu cea mai mare capacitate antiinflamatorie cunoscuta ( de 100 de ori mai eficienta decat hidrocortizonul) ; prin stimularea producerii de ACTH creste nivelul cortizonului plasmatic ; alte efecte – antibacterian, antitumoral, protectie impotriva radiatiilor X

APAMINA : rol antiinflamator, blocheaza canalul Ca – K marind transmiterea stimulului nervos;

–  ADOLAPINA: antiinflamator si analgezic prin inhibarea ciclooxigenazei 2;

–  FOSFOLIPAZA A2: enzima in proportie de 10-12% cu rol antitumoral, antibacterian si de radioprotectie;

–         CARDIOPEPTIDELE : rol beta adrenergic, crescand forta de contractie a inimii si rol antiaritmic;

bBoli cardiovasculare : aritmiile, arterita obliteranta, varice membrele inferioare, sdr. Raynaud;

bBoli reumatismale: artroze, spondilartrita anchilozanta, artrita psoriazica, poliartrita reumatoida;

bBoli neurologice : tromboza cerebrala, scleroza multipla, nevralgia periferica;

bBoli dermatologice : melanomul malign, zona Zoster, psoriazis, sclerodermia.

Grupul de studio a fost format din 22 de pacienti cu varste cuprinse  intre 48 si 73 de ani, dintre care 14 femei si 8 barbati.

Tot lotul de pacienti prezentau o artroza de genunchi cu impotenta functionala marcata datorata decompensarii algice.

Pacientii au fost impartiti in doua grupe de studiu : un grup de 12 pacienti care au beneficiat de terapie acupuncturala cu venin de albine si un grup de 10 pacienti care s-au tratat prin acupunctura si infiltratii homeopate intraarticulare.

Pacientii care au urmat tratament cu venin de albine au fost in prealabil testati prin determinarea anticorpilor la venin de albine.

S-a initiat tratamentul cu Venex- 20 in cantitate de 0,05ml injectat subcutanat in punctul extrameridian 51 al genunchiului.

In continuare s-a efectuat tratamentul de trei ori pe saptamana, marindu-se doza progresiv cu 0,05ml pana s-a ajuns la doza de 0,4ml.

S-au efectuat 14 sedinte de tratament, folosindu-se punctele de acupunctura: EM 51,52; SP 8,9,10; VB 33,34; si ST 34,36.

Al doilea grup de pacienti a fost tratat prin infiltratii intraarticulare cu homeopate , Traumeels  5 fiole, o fiola la doua zile, si doua fiole de Zeel comp. periarticular.

La acest tratament s-au asociat 10sedinte de acupunctura.

bIn analiza rezultatelor obtinute s-au luat in considerare mai multi indici de evaluare:

–  impotenta functionala- apreciata dupa distanta parcursa pana la aparitia sindromului hiperalgic;

–  mobilitatea articulara- gradul de limitare a flexiei la nivelul genunchiului;

–  aspectul genunchiului- tumefiere prin retentie hidrica;

–  durerea prezenta la palpare si mobilizarea articulatiei.

Prin analiza acestor indicatori s-a constatat o ameliorare semnificativa a tabloului clinic al bolii la ambele grupe de pacienti.

La pacientii care au urmat tratament cu Venex- 20 pe punctele de acupunctura, blocajul articular si sindromul hiperalgic s-a remis mai rapid decat la celalalt grup.

Controlul clinic efectuat la pacientii tratati dupa 2 luni indica o           evolutie buna, cu aparitia unor dureri moderate la mers si in     ortostatism.

Gonartroza este o afectiune cu mare potential de invaliditate, care poate beneficia, prin apiterapie, de o remisie rapida a simptomatologiei si astfel rezulta o reintegrare
socio-profesionala a pacientilor.

Contact:
Dr.Dorin Mindrescu
str. Ecaterina Teodoroiu, nr.49.
Craiova, Romania
mail: policlinica.solaris@gmail.com